עמית יעקב

MINIMENTS

טכניקה: סוליד וורקס, עץ, זכוכית, מתכת.

מינימנטים [Miniments] – להנציח רגע באלמנט מוחשי, הוא פרויקט העוסק בחוויית שימור זיכרונות בימינו בהשוואה לאופן שימורם של זיכרונות מאירועים בעבר. 

בעבר, זיכרון ומידע היו מקושרים לאובייקטים פיזיים, והזיכרון היה מוחשי יותר. בימינו, תהליכי הזיכרון מתקיימים בעיקר באופן וירטואלי, על ענני אחסון, באינטרנט וברשתות החברתיות.

מתוך תחושה אישית של החמצת היופי שבזיכרון כחוויה מוחשית, כפי שנהגו בעבר, ואובדן מרכיבים רגשיים וחווייתיים בתהליך שמירת הזיכרונות בהווה, חיפשתי דרך לגשר על הפער בין התקופות ולנסות לאגד באובייקט אחד את האיכויות החיוביות ואת היופי של כל אחת מהתקופות. 

הביטוי "חקוק באבן" היווה עבורי נקודת מוצא קונספטואלית ועיצובית לפרויקט.

בתחילת הדרך, בחנתי את הטמעת הזיכרון האישי כפי שהיא מתקיימת במונומנטים גדולים במרחב האישי והציבורי. גיליתי עד כמה לפיזיות של אובייקט הזיכרון יש תפקיד חשוב בתהליך זה. מקורות השראה עיקריים היו עבודותיהם של הפסלים דני קרוון והנרי מור וכן פסלונים ביתיים בתרבות היפנית.

בפרויקט יצרתי סדרת מונומנטים קטנים המעודדים את המשתמש לאחסן זיכרונות יחידים ומשמעותיים עבורו, וכך לחבר בין הזיכרון החד-פעמי לשימור הזיכרון הדיגיטלי ולחדד את מיקומם של זיכרונות אלה בחייו. 

המינימנטים מעוצבים כדימויים אייקונים המייצגים אבני דרך, משפחה ואהבה. קיומו הפיזי של המינימנט במרחב הביתי מאפשר לרגעים היקרים להדהד ולקרב את הזיכרונות אל המשתמש.

כל מינימנט מורכב משלושה חלקים בעלי גדלים, צבעים וחומרים שונים. בתחתית כל חלק חקוק קוד QR ייחודי שבאמצעותו נסרק דימוי של אותו "רגע" נבחר. עצם האחיזה בחלק והרמתו לסריקה מחזקות את הקשר שבין הזיכרון לאובייקט ומשמשות ביטוי פיזי לפעולת שימור הזיכרון.

האובייקטים מקושרים לאפליקציה ייעודית, פשוטה וידידותית למשתמש, המאפשרת לו להתבונן באותם "רגעים יקרים".

המינימנטים עשויים חומרים המייצגים את העולמות הרגשיים שמהם מורכבים הזיכרונות שלנו: העץ הוא ייצוג של שורשיות ואדמה, האבן הסלעית והאפורה מייצגת את העולם הישן, ואילו האבן השקופה והמבריקה משמשת לייצוג העולם החדש. 

_______________________________________

0528252133

amityaakov38@gmail.com 

אינסטגרם: amititi 

https://amityaakov38.wixsite.com/design 

מנחה: טל שושן